7 praktiški patarimai, kuriuos verta išgirsti prieš nuomojantis automobilį
„Ar žinai kas išnuomotų automobilį už grynus?“ – klausia iš Ispanijos atvykusi draugė, negalėjusi pasiimti rezervuoto automobilio oro uoste, nes kortelėje trūko kelių eurų iki reikiamos depozito sumos, o grynųjų įmonė nepriėmė. Tai tik viena iš įvairių situacijų, priežasčių ir istorijų su kuriomis susiduria automobilį išsinuomoti norintys žmonės. Todėl šiame straipsnyje papasakosime jums į kokias situacijas patenka automobilius nuomojantys lietuviai, ką įdomaus gali papasakoti ir patarti automobilių nuomos centrų vadybininkai bei sudėliosime 7 praktiškus patarimus, kuriuos turi žinoti kiekvienas planuojantis sėsti už išnuomoto automobilio vairo čia Lietuvoje, ar bet kur kitur pasaulyje.
Rezervacija, depozitas, draudimas – kortelė ar gryni?
Įžangoje minėtiems ispanams prisiklausius istorijų apie tai kaip jų draugams nuo banko kortelės po du kartus už tą pačią vakarienę nuskaičiavo, kilo mintis apsisaugoti nuo tokių situacijų paprasčiausiu įmanomu būdu – nusiimant pinigus nuo kortelės ir visur atsiskaitant grynais. Idėja gal ir būtų nebloga, tačiau jie neapsižiūrėjo, jog atsiimant rezervuotą automobilį reikės kortelėje rezervuoti numatytą depozito sumą, kuri gražinus sveiką ir tvarkingą automobilį bus gražinama. Yra įmonių kurios ima depozitą grynais, yra tokių, kurios pageidauja nuskaičiuoti nuo kortelės. Dažniausiai banko kortelėje depozitą rezervuoja automobilių nuomos kompanijos priklausančios tarptautiniams tinklams. Todėl gavus patvirtinimą, jog automobilis yra rezervuotas jums, nesidžiaukite, pirmiau išsiaiškinkite, kaip reikės sumokėti depozitą, draudimą ar kitus mokesčius. Įsitikinkite, jog turite pakankamai pinigų tiek kortelėje, tiek grynais ir jums neteks dėl kelių trūkstamų eurų likti be automobilio.
Automobilio draudimas – kokios rūšies yra svarbesnis?
Nuomojantis automobilį dažniausiai į nuomos kainą neįeina draudimas arba įeina minimalus ir nuomos kompanijos primygtinai siūlo draustis. Nesidraudžiant automatiškai kyla jūsų rizikingumo kreivė, tuo pačiu ir nuomos kaina bei rezervuojamas dar didesnis depozitas. O ir šiaip, maža kas, kaip pasakytų bet kuris – svetima šalis, svetimas automobilis, nuovargis ar dar kokios aplinkybės ir nepastebėtai gali įvykti koks smulkus auto įvykis. Todėl apsidrausti verta. Visgi, priklausomai nuo nuomos kompanijos priklauso ir kiek rūšių draudimo siūloma. Todėl prieš keliaujant į konkrečią šalį pasidomėkite, kokį draudimą rekomenduoja rinktis jau nuomos paslaugomis naudojęsi keliautojai. Štai, pavyzdžiui, keliautoja iš Lietuvos vykdama į Kroatiją atostogų galvojo, jog pietų šalyje, kur didelę įtaką kultūrai daro Italija (o visi žinom apie italų mafiją), reiktų papildomo draudimo nuo vagysčių. Tačiau pasidavė konsultantų patarimams ir apsidraudė nuo auto įvykių kelyje. Per 10 dienų suprato, kodėl konsultantai nuoširdžiai stengėsi ją perkalbėti. Kurortiniuose miesteliuose visos aikštelės mokamos ir saugomos, tad vagims nėra net kur pirštukų pamiklinti. O štai serpantinai ir pietiečių mėgstamas greitis tikrai atrodė pavojingesnis derinys, nuo kurio kaip tik ir vertėtų apsidrausti.
Automobilio nuomos kaina - ar priklauso nuo vietovės?
Kiekvienas ieškantis paslaugų tiekėjo, turi tikslą įsigyti siūlomas paslaugas kaip įmanoma pigiau. Tad kur pigiau nuomotis automobilį? Vertinkite ne tik kainą, tačiau ir patogumą bei laiką. Jei laikas jums itin svarbus ir, pavyzdžiui, nusileidus oro uoste iš karto turite vykti, tuomet galbūt jums geriausias variantas yra rinktis kompaniją turinčią automobilių nuomos punktą pačiame oro uoste. Turite laisvo laiko valandėlę ir išlipę iš lėktuvo einate koja už kojos neskubėdami? Tuomet paskaičiuokite, galbūt pigesnis variantas būtų nuvykti į miestą ir pasiimti automobilį iš nuomos punkto įsikūrusio netoli miegamųjų rajonų – kaina ten dažniausiai patrauklesnė. Dar patrauklesnių kainų galima rasti mažesniuose miesteliuose, tad jei neskubate ir jūsų „bazė“ nėra miestas į kurį nusileido lėktuvas, tuomet ko gero jums labiausiai apsimoka vykti viešuoju transportu, o automobilį pasiimti mieste, kuriame planuojate apsistoti. Mažesnės kainos pasiūlymų visuomet galima rasti, tereikia įvertinti laiką, pinigus ir patogumą.
Nepamirškite perskaityti nuomos sąlygų
Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – manymas, jog viską žinote, net ir neskaitę. Jei vieną ar du kartus nuomojotės automobilį ar atrodo jau „įkirtote“ taisyklių ir sąlygų logiką, tačiau tai išties nereiškia, jog visur sąlygos yra vienodos. Nesileiskite užliūliuojami. Visada perskaitykite nuomos sąlygas, ypač apie tą dalį, kurioje kalbama apie vairuotoją. Jei esate jaunas, dar nedaug vairavimo patirties turintis keliautojas, atkreipkite dėmesį nuo kokio amžiaus ir kokio automobilio vairavimo stažo išnuomojami automobiliai jūsų pasirinktoje automobilių nuomos kompanijoje. Nors standartas būtų nuo 21 metų amžiaus, turint bent 2 metus vairavimo patirties, tačiau kai kurios įmonės reikalauja daugiau arba kelia draudimo kainą. Taip pat pagalvokite ar vairuos tik vienas asmuo, jei planuojate keistis, tuomet antras ar trečias vairuotojas turėtų būti įtraukti į nuomos sutarti. Patekus į draudiminį auto įvykį, kuomet už vairo į nuomos sutartį neįtrauktas asmuo, gali kilti keblumų dėl draudimo. Taigi, atkreipus dėmesį į šį punktą galima ir patausoti nervus, ir gal net sutaupyti pinigų.
Iš anksto aptarkite automobilio priedus
Jei jūsų automobilis yra su kondicionieriumi bei integruota navigacine sistema, o vaiko kėdutė atrodo tarsi „sulipusi“ su automobilio sėdyne, tai nereiškia, jog pagal nutylėjimą visa tai bus ir išsinuomotame automobilyje. Ar automobilyje bus oro kondicionierius ar ne, matysite jau užsakymo metu. Navigacija bei vaiko kėdutė yra papildomai užsakomi dalykai. Kartais gali užtekti pažymėti varnele, jog jums reikia šio daikto, kartais gali tekti susisiekti su nuomos kompanija. Bet kokiu atveju, nepalikite šio darbo paskutinei minutei, verčiau įsitikinkite, jog jums rezervuoti šie papildomi automobilio priedai.
Atlikite išsamią automobilio „fotosesiją“ prieš sėdant į jį
Išsinuomavus automobilį, esate už jį atsakingas. Ir jei gražinsite jį blogesnės būklės nei paėmėte, jums bus nuskaičiuotas depozitas nuostoliams padengti. Tačiau kuomet automobilis nėra naujas ir blizgantis lyg ką tik iš salono, kaip žinoti, jog tas mažas įbrėžimas ant šono yra padarytas jūsų , o ne vairuotojo vairavusio šį automobilį prieš du mėnesius? Automobilių nuomos kompanijos pripažįsta, jog nevisada pastebi visus įbrėžimus ar įlenkimus. Purvas, apšvietimas, nuovargis - gali suklaidinti net ir patyrusį specialistą. O pastebėjus vėliau, galima apkaltinti ir nekaltą vairuotoją. Todėl pačios nuomos kompanijos prašo vairuotojų prieš sėdant labai gerai apžiūrėti automobilį, pažymėti visus pažeidimus užsakymo deklaracijoje ir esant galimybei automobilį nufotografuoti ar nufilmuoti iš visų pusių. Kilus ginčui – bus medžiaga patikrinti automobilio būklę.
Kur vyksite su automobiliu?
Jei išsinuomojate automobilį Lietuvoje, tačiau planuojate keliauti ir už jos ribų, įspėkite automobilių nuomos kompaniją. Priklausomai nuo kelionės metu aplankomų šalių, ypač jei šios yra ne ES šalys, pvz., Ukraina, Rusija, Baltarusija, tuomet gali skirtis draudimo polisas. Taip pat reikėtų įspėti, jei planuojate automobiliu vykti keltu. Keltas yra padidintos rizikos objektas, tad dažniausiai skiriamas papildomas draudimas.
Tikimės šie patarimai bus naudingi ir privers atkreipti dėmesį į automobilių nuomos sąlygas. Vis dažniau lietuviai renkasi automobilių nuomą ne tik užsienyje, tačiau ir pačioje Lietuvoje. Tiek į namus iš svečių šalių grįžtantys emigrantai, tiek turistauti sumaniusios draugų kompanijos, šiuo metu turi puikias sąlygas Lietuvoje išsinuomoti automobilį ir juo naudotis visoje Europoje bei už jos ribų. Tačiau reikia nepamiršti būti atidiems, visuomet tartis su konsultantais ir galvoti logiškai. „Pasikaustyti“ informacija iš anksto taip pat yra pravartu. Tuomet patirtis nuomojantis automobilį yra daug geresnė.
Straipsnį parengė Žavinta Kiliūtė kartu su automobilių nuomos specialistais iš nuo.ma