Automobilių taršos mokestis – nuo 2020 metų liepos 1 dienos

2019-ųjų metų gruodžio mėnesį Seimas priėmė įstatymą, kuriuo metu įteisintas automobilių taršos mokestis pradėsiantis galioti nuo šių metų liepos 1 dienos. Tai pirmą kartą Lietuvoje įvestas mokestis susijęs su lengvosiomis transporto priemonėmis.

Įstatymą palaikė 72 Seimo nariai, 53 buvo prieš ir 4 susilaikė, tad mokestis buvo priimtas.

Įstatymo tikslas ne tik papildyti valstybės biudžetą, tačiau taip pat ir kontroliuoti aplinkos taršą prie kurios prisideda ir iš transporto priemonių „išeinantis“ anglies dvideginis (CO2). Įstatymas gana ilgai nebuvo priimtas, kadangi iki galo nebuvo tiksliai įvardyta – kodėl jis reikalingas. Pirminė pozicija, kad viskas daroma dėl ekologinių paskatų – nelogiška, kadangi transporto priemonės registravimas negali sumažinti CO2 atmosferoje. Tokiu atveju papildomai pabrėžiama, kad šis mokestis padės papildyti šalies biudžetą, o gautos investicijos galės būti naudojamos kovoje su ekologinėmis katastrofomis.

Visgi, kai kurie parlamentarai teigia, kad po šio mokesčio žmonės dar labiau prisidės prie gamtos taršos, kadangi važinės su transporto priemonėmis tol, kol jos nebus gebios naudoti. O kuo senesnis mašinos modelis – tuo jis taršesis.

Papildomai akcentuojama, kad Europoje šiuo metu yra 12 valstybių, kurios taiko tokį pat mokestį, tad Lietuva turėtų sekti pavyzdžiais, kurie vėliau tikrai bus aktualūs ir likusioms šalims, ypač esančioms ES. Teigiama, kad Lietuva yra viena iš paskutiniųjų šalių ES, kuri neturėjo jokio mokesčio susijusio su lengvųjų transporto priemonių sukeliama tarša. Taigi, anksčiau arba vėliau toks arba panašaus tipo mokestis vistiek turėjo būti priimtas.

Tiesa, nors šis mokestis bus taikomas transporto priemonės registravimo ir perregistravimo metu, tačiau išimtys bus teikiamos tiems, kurie kolekcionuoja transporto priemones. Kolekcinės transporto priemonės laikomomis tokiomis, kurios buvo gaminamos prieš 30 metų ir anksčiau. Joms taršos mokestis nebus taikomas.

Tikima, kad naujas mokestis valstybės biudžetą per metus papildys iki 20 mln. eurų.